nedeľa 26. marca 2017

Sedem jarných aktivít



Jar je pre mňa jedno z najkrajších období roka. Možno aj preto, že je priamo spojená s mojím narodením a tým pádom aj narodeninovou oslavou. To, čo ma na tomto období teší najviac, je ten prebúdzajúci sa život a zároveň aj predlžujúci sa deň. Okrem iného to pre mňa znamená aj to, že keď večer o šiestej opustím budovu jazykovej školy, ešte stále mám šancu prísť domov za svetla. :)
Aktivity, ktoré sa mi s jarným obdobím spájajú a ktoré sa snažím každoročne vykonávať, majú pre mňa nielen očistný, alebo aj motivačný charakter. Takže moje vnútorné ja v priebehu marca a apríla zavelí nasledovné:
1. Umy okná – no áno, je to taká neobľúbená domáca práca. Ale je to priam fascinujúce, keď zistíte, že tá ranná hmla, ktorá bráni slnečným lúčom dostať sa do vašej spálne, vlastne ani hmla nebola :). Umytím okien sa rozžiari každá izba, slnko svieti zrazu intenzívnejšie a byt dýcha čistotou a pohodou. Samozrejme, že ak okná umývať nechcete, alebo to považujete za tú najnudnejšiu prácu na svete, tak si jednoducho zaplatíte firmu, ktorá sa tomu venuje a hotovo.
2. Uprac šatník – upratanie a pretriedenie šatníka má pre mňa priam oslobodzujúci charakter. Pravdou je, že sa asi nikdy nedostanem do štádia ako odporúčajú francúzske ženy t .j. vlastniť zopár skvelých kúskov a tie kombinovať, ale aj to, že sa konečne odhodlám odstrániť oblečenie, ktoré v skrini visí celý rok bez použitia a ešte aj s visačkou má svoje čaro. Očista šatníka štandardne končí vyprodukovaním troch až štyroch igelitových tašiek, ktoré buď posuniem sestrám alebo darujem na charitu, prípadne odvlečiem na chalupu, alebo skončí poskladané v taške pri popolnici a do rána táto nádielka vždy záhadne zmizne. 
3. Vypi si kávu – vonku – outdoorová káva je rituál, ktorým začínam každú jar. Je to pre mňa znamenie toho, že naozaj začína byť vonku teplejšie a slnečnejšie. Často sa mi prvú jarnú kávu podarí vypiť na chalupe na Kysuciach, niekedy to stihnem aj skôr na balkóne v Bratislave. Je to skvelý pocit popíjať kávičku uvarenú v klasickom talianskom pressovare. Tá moja musí byť aj sladká a s trochou mlieka.


4. Zasaď bylinky – je úplne jedno či vysadím semienka, ktoré budú v kvetináči postupne rásť, alebo kúpim medovku, oregano a bazalku v obchode a presadím ich do krásnych, dekupážou zdobených kvetináčov od svojej sestry. Bylinky musia byť a basta. Voňajú, zvýraznia a ochutia každé jedlo a sú zelené, a ja zelenú milujem. :)
5. Kúp si kvety – a teraz je úplne jedno či sú to rezané tulipány, ktoré zbožňujem, alebo čokoľvek farebné v kvetináči. Jar je o tom, začať sa viac tešiť zo života, zo slnka a z celého dňa. Pohľad na živé kvety v byte na stole, na balkóne alebo parapete okna vo mne vyvolá vždy príjemný pocit. A ako sa hovorí, na maličkostiach záleží. A práve tieto maličkosti môžu zdokonaliť každodenný život. 


6. Prečítaj knihu – ideálne motivačnú, alebo o životnom štýle. Ale ani kriminálka či cestopis nie sú zlý výber. Cestopis nabudí na potenciálnu letnú dovolenku. Krimi a detektívky majú síce svoje čaro počas dlhých zimných večerov, ale dozvuky v marci sú ešte akceptovateľné. Tento marec som prelúskala nórsky triler Cestujem sama. Bolo to podľa mojich očakávaní, mrazivé, výborné napísané s excelentnou zápletkou a strhujúcim dejom. Ak krimi tak severské (áno aj Kepler a Jo Nesbo majú miesto u mňa v knižnici).
7. Spoznaj nový trend – vzdelávanie ma baví. Nielen preto, že je absolútne primárne spojené s mojou prácou a možno aj mojím poslaním zároveň. Rada odhaľujem nové trendy, čítaním získavam zaujímavé informácie a  poznatky – veda, výskum, biznis, ekonomika, cestovanie, móda, životný štýl, cudzie jazyky, varenie a gastronómia, dizajn a reklama. To všetko ma zaujíma. Najnovšie odhaľujem tajomstvá dánskeho spôsobu šťastného života. Čítam totiž o hygge. Dáni sú považovaní za jeden z najšťastnejších národov a môže za to práve hygge, čiže spôsob každodenného vytvárania spokojného a harmonického života. Každodenný dobrý život viete prežiť napríklad tým, že si uvaríte čokoládu alebo otvoríte fľašu dobrého červeného vína, zababušíte sa do deky a diskutujete s partnerom pri sviečkach alebo krbe. Hygge tiež znamená stretnúť sa s priateľmi a spoločne sa navečerať, alebo len tak leňošiť pod perinou a čítať knihy. Hygge je o vytvorení tepla domova, o zdieľaní príjemných každodenných radostí a o pocite pohodlia a bezpečia. 


nedeľa 12. marca 2017

Edinburgh, golf, ovce a fish&chips


V marci som sa ocitla v Edinburghu. V marci som sa do tohto mesta zamilovala. Myslím, že som sa zamilovala do celej krajiny, teda aspoň minimálne do tých oblastí a miest, ktoré som za tých päť dní, čo som tam strávila, videla.
Edinburgh je krásne, kompaktné a pre život aj turistov fantastické mesto. Električkou ste za pol hodinu priamo v centre mesta pri železničnej stanici. Tá je priamo integrovaná v srdci mesta, aj so všetkým obchodmi, kaviarňami a reštauráciami úplne zapadá do mestského koloritu. Týmto apelujem na všetkých kompetentných, ktorí majú na starosti napríklad bratislavskú železničnú stanicu, nech vycestujú na víkendový poznávací pobyt do tohto mesta – môžu sa inšpirovať nielen stanicou, ale aj tým, ako majú vyzerať funkčné mestské zastávky mestskej dopravy. 


Apartmán, kde sme s manželom bývali, sa nachádzal v časti, ktorá sa volá New Town, kúsok od St. Andrew Square. A toto námestie je zas kúsok od Princes Street. Táto ulica je svojim obsahom vhodná pre všetky nákupné maniačky, aj mne sa tam podarilo stráviť nejaký ten čas. Paralelne s touto ulicou je ďalšia – Rose Street – tam viete nájsť kaviarne, reštaurácie, bary a puby – aj tie škótske, aj tie univerzálne globálne (takže Costa Coffee, Starbucks, Caffé Nero sa tu strieda s podnikmi ako The Black Cat alebo The Black Rose). To isté, ale vo väčšom je na ďalšej paralelnej ulici George Street.
Starým mestom sa zas tiahne Royal Mile, tá vedie až k Edinburgh Castle, ktorý je dominantou mesta. Priamo pod zámkom je aj Camera Obscura a svet ilúzií, ak máte radi hru zrkadiel, svetla a vytváranie optických ilúzií, tak na tomto mieste sa jednoznačne zabavíte. Navyše samotná Camera Obscura je fascinujúca už len tým, že je vlastne prvou mestskou kamerou pochádzajúcou z roku 1835 (áno, vtedy im na to stačil biely stôl, zrkadlá, slnko a trocha kumštu).
Škótsko je krajinou golfu, oviec, kašmírových svetrov, šálov a rukavíc a whisky. Je tiež krajinou lochov, tak sa oficiálne nazývajú všetky škótske jazerá. To najznámejšie a bájami opradené Loch Ness, som videla tiež. Mimo turistickej sezóny tam bol veľký kľud a pohoda. Okrem toho sme videli aj škótsku vysočinu a Glencoe. 



Deň pred odchodom sme strávili na pláži. Vlakom sa viete za pol hodinu dostať do North Berwicku. Prímorského mestečka s populáciou okolo 6600 obyvateľov, ktoré sa počas leta stáva príjemnou dovolenkovou destináciou nielen kvôli plážam ale aj kvôli golfovým ihriskám. 


Vyskúšali sme aj škótsku whisky, aj vyprážanú rybu s hranolčekmi :) - (teda fisch&chips). Pravdou je, že priamo v meste máte takú úžasnú zmesku medzinárodných kuchýň, že si môžete dopriať čokoľvek, po čo vám srdce piští. Od mexickej, cez taliansku, klasickú anglickú, čínsku, indickú a dokonca aj bengálsku kuchyňu. A keďže je to aj mesto študentov a priamo v starom meste viete nájsť viacero univerzitných budov, stretnete tu veľa študentov a nájdete množstvo študentských fastfoodov, kde sa viete najesť za pár libier.  
Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na Harryho Pottera, ktorý v súčasnosti slúži ako výborný marketingový nástroj :), jeho obdivovatelia vedia nájsť priamo v meste viacero miest, ktorými sa inšpirovali aj tvorcovia filmu. Takže romanticky začnete na zatočenej Victoria Street a skončíte na cintoríne Greyfriar´s Kirkyard s výhľadom na George Heriot´s School. 

Škótsko aj Edinburgh jednoznačne odporúčam, v marci si zoberte aj čiapku a rukavice, počasie je chilly a občas dokáže poriadne zafúkať.